екология

Зелена енергия

Сподели
Зелена енергия


Осъзнаването на истината за глобалното затопляне, накара хората да преосмислят отношението си към планетата и да потърсят нови енергийни източници, които не замърсяват околната среда. Екодвижения от цял свят, наложиха на правителства и институции, да се съобразят с промените в климата и да заложат в своите програми изграждане на паркове за производство на електричество от възобновяеми източници.


Какво е зелена енергия?

Зелената енергия използва енергия от възобновяеми източници, като вятърна енергия, биомаса (изгаряне на слама или дървен материал), малки водноелектрически централи, централи работещи със сметищен газ и слънчева енергия.
Основният  довод за използване на зелена енергия е, че, за разлика от централите работещи с изкопаеми горива, възобновяемите източници на енергия не отделят парникови газове в атмосферата и ограничават глобалното затопляне.

Екологични ползи от зелената енергия

  • Без емисии на въглероден диоксид (CO2), живак, азотни оксиди, серен диоксид (SO2) или твърди частици във въздуха, водата или почвата. Тези вредни замърсители влияят негативно върху изменението на климата, причиняват отравянето с живак, киселинните дъждове и смога.
  • Не изисква добив на изкопаеми горива, извличането на които сериозно вреди на Земята
  • Използва източници, които никога няма да свършат, за разлика от замърсяващите изкопаеми източници на енергия
  • Помага за опазване и защита на околната среда за бъдещите поколения


Икономически ползи от зелената енергия

  • Създава възможности за трудова заетост в сектора на зелените работни места
  • Спомага за осигуряване на енергийното бъдеще, като се инвестира в местни източници на енергия
Зелена енергия

Видове зелена енергия

Вятърната енергия (енергията на вятъра) е възобновяем вид енергия и представлява кинетичната енергия на въздушните маси в атмосферата. Тя се превръща в полезна форма на енергия, най-често в електрическа или механична.

  • Механична енергия: Вятърът е използван за задвижване на платноходи, за помпане на вода за напояване или за задвижване на вятърни мелници.
  • Електрическа: С помощта на електрически генератори силата на вятъра може да се превърне в електричество.

Вятърната енергетика е бурно развиващ се отрасъл, за което свидетелства фактът, че в края на 2008 година общият капацитет на ветрогенераторите в световен мащаб е 120 гигавата. В началото на 2009 година 80 страни в света използват този вид енергия за промишлени цели.

Недостатъци на вятърната енергия

Вятърната енергия е чиста, без вредни емисии. За сметка на това, конструирането на ветрогенератори не се посреща с ентусиазъм от всички, най-вече заради някои странични ефекти върху околната среда - разливане на смазочни материали и хидравлични течности, промени в микроклимата, опасност за птиците, загрозяване на пейзажа и други.

 

Зелена енергия

Слънчева (соларна) енергия

Използването на слънцето за енергийни цели е познато от древността. То е най-големият, напълно възобновяем ресурс за производство на електроенергия не само на Земята, но и на всички планети и спътници в слънчевата система. Не е тайна, че всички космически кораби и извънземни станции, изпратени от Земята, ползват за основен енергиен източник слънчева енергия. Именно благодарение на това, фотоволтаичните системи имат много висока степен на технологичност и са с много дълъг икономически живот - до 30 години. Те не бяха използвани масово в енергетиката през миналия век . Но в края му и в началото на 21-ви век, те все по-широко навлизат в гражданските сфери. Това е свързано с два известни факта: първо -  дефицитността на конвенционалните енергогорива и второ, но не по-малко важно -  напълно природосъобразното производство на електричество.

 

Зелена енергия

Геотермална енергия е топлинна енергия идваща от Земята.

Тя е екологично чиста и постоянна. Ресурсите на геотермална енергия се простират от плиткото до горещите води и горещите скали, намиращи се на няколко километра под земната повърхност и даже още по-дълбоко, до изключително високите температури на разтопените скали, наричани магма.

Почти навсякъде плиткият подпочвен слой или горните 3 м от земната повърхност поддържат постоянна температура между 10° и 16°С. Геотермалните топлинни помпи могат да стигнат до този ресурс за отопляване и охлаждане на сгради.

Геотермалната енергия се използва широко в редица страни за отоплението на сгради (Швеция и Финландия), както и за производството на електрическа енергия (Исландия).

Предимства на геотермалната енергия - тя е непрекъснат източник.

Недостатъци на геотермалната енергия – сравнително високи начални инвестиции.


В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.