Зелена енергия
Осъзнаването на истината за глобалното затопляне, накара хората да преосмислят отношението си към планетата и да потърсят нови енергийни източници, които не замърсяват околната среда. Екодвижения от цял свят, наложиха на правителства и институции, да се съобразят с промените в климата и да заложат в своите програми изграждане на паркове за производство на електричество от възобновяеми източници.
Какво е зелена енергия? Зелената енергия използва енергия от възобновяеми източници, като вятърна енергия, биомаса (изгаряне на слама или дървен материал), малки водноелектрически централи, централи работещи със сметищен газ и слънчева енергия. Екологични ползи от зелената енергия
Икономически ползи от зелената енергия
|
Видове зелена енергия
Вятърната енергия (енергията на вятъра) е възобновяем вид енергия и представлява кинетичната енергия на въздушните маси в атмосферата. Тя се превръща в полезна форма на енергия, най-често в електрическа или механична.
- Механична енергия: Вятърът е използван за задвижване на платноходи, за помпане на вода за напояване или за задвижване на вятърни мелници.
- Електрическа: С помощта на електрически генератори силата на вятъра може да се превърне в електричество.
Вятърната енергетика е бурно развиващ се отрасъл, за което свидетелства фактът, че в края на 2008 година общият капацитет на ветрогенераторите в световен мащаб е 120 гигавата. В началото на 2009 година 80 страни в света използват този вид енергия за промишлени цели.
Недостатъци на вятърната енергия
Вятърната енергия е чиста, без вредни емисии. За сметка на това, конструирането на ветрогенератори не се посреща с ентусиазъм от всички, най-вече заради някои странични ефекти върху околната среда - разливане на смазочни материали и хидравлични течности, промени в микроклимата, опасност за птиците, загрозяване на пейзажа и други.
Слънчева (соларна) енергия
Използването на слънцето за енергийни цели е познато от древността. То е най-големият, напълно възобновяем ресурс за производство на електроенергия не само на Земята, но и на всички планети и спътници в слънчевата система. Не е тайна, че всички космически кораби и извънземни станции, изпратени от Земята, ползват за основен енергиен източник слънчева енергия. Именно благодарение на това, фотоволтаичните системи имат много висока степен на технологичност и са с много дълъг икономически живот - до 30 години. Те не бяха използвани масово в енергетиката през миналия век . Но в края му и в началото на 21-ви век, те все по-широко навлизат в гражданските сфери. Това е свързано с два известни факта: първо - дефицитността на конвенционалните енергогорива и второ, но не по-малко важно - напълно природосъобразното производство на електричество.
Геотермална енергия е топлинна енергия идваща от Земята.
Тя е екологично чиста и постоянна. Ресурсите на геотермална енергия се простират от плиткото до горещите води и горещите скали, намиращи се на няколко километра под земната повърхност и даже още по-дълбоко, до изключително високите температури на разтопените скали, наричани магма.
Почти навсякъде плиткият подпочвен слой или горните 3 м от земната повърхност поддържат постоянна температура между 10° и 16°С. Геотермалните топлинни помпи могат да стигнат до този ресурс за отопляване и охлаждане на сгради.
Геотермалната енергия се използва широко в редица страни за отоплението на сгради (Швеция и Финландия), както и за производството на електрическа енергия (Исландия).
Предимства на геотермалната енергия - тя е непрекъснат източник.
Недостатъци на геотермалната енергия – сравнително високи начални инвестиции.