екология

Малки стъпки

Сподели
Малки стъпки


Питаш се:   „ Зависи ли нещо от мен?”
                 „ Мога ли аз да помогна на Планетата?”




Ето няколко малки стъпки, които можеш да направиш без усилие:



1. Замени крушките с нажежаема жичка с енергоспестяващи  
Само малка част от  излъчваната от обикновената крушка светлина отива за осветление. По-голямата част от нея се отделя под формата на топлина. Животът на енергоспестяващите крушки е 10 пъти по-голям от тези на обикновените, а потреблението на електричество – 5 пъти по-малко.

2. Не използвай найлонови торбички в магазините
В България се използват приблизително 1,2 милиарда полиетиленови торбички за еднократна употреба.  По-малко от 2% от тях се рециклират.  Найлоновата торбичка, попаднала в природа се разгражда в продължение на повече от 500 г. (данните се базират на експериметални изчисления, тъй като найлоновите торбички се произвеждат от около 50г.). Ако не бъдат рециклирани или депонирани, найлоновите торбички, тъй като са много леки, се разнасят от вятъра и замърсяват гори, реки и езера.

3. Намали климатика си с 1 градус
Това ще намали годишния ти разход за ток с 1/10 и ще намали емисиите на СО2 с 240 кг. годишно. Това обаче е възможно само, ако жилището ти отговаря на стандартите за енергийна ефективност.

4. Пери дрехите си при по-ниска температура
Прането при по-ниска температура,  може да помогне за икономисването на големи количества енергия. Според направени проучвания във Великобритания, ако всички британци перат с по-студена вода, икономисаната енергия ще бъде достатъчна за захранването на 500 000 домакинства.

5. Не използвай сушилни машини. Ползвай просторите за пране
Сушилните машини потребяват повече енергия от всеки друг битов прибор, поради което е хубаво да се използват само в краен случай. Ако спестиш само едно сушене седмично, намаляваш емисиите СО2 с 91 кг. годишно.

6. Изключвай компютъра и монитора
Махни скрийнсейвърите или ги замени с обикновен “черен екран”. Задай на компютъра да превключва на енергоспестяващ режим след 10 минути бездействие. Работещият през нощта компютър потребява енергия за принтирането на 800 страници, формат A4. Това ще доведе до икономията на 2 600 киловатчаса електроенергия годишно и 1,9 тона СО2 по-малко.

7. Изключи от режим на готовност всички онези електроуреди с малки лампички - телевизор, видео, DVD
Те са малки „енергиийни вампири”. Според направено проучване, ако всяко домакинство в САЩ изключи подобни електроуреди, могат да бъдат премахнати 18 ТЕЦ. А и няма да плащаш за нещо, което просто стои, там някъде в дома ти, изключено.

8. Плащайте сметките си Онлайн. Откажи се от хартиени фактури
Много банки и компании за плащане на ток, вода и други сметки вече предлагат на своите клиенти възможност за плащане на сметки онлайн, което премахва необходимостта да се разпечатват бележки и фактури. Така пестиш време, пари и хартия, следователно намаляваш и приноса си за обезлесяването и глобалното затопляне.

9. Не дръж вратата на хладилника отворена дълго време
Хладилникът е най-големият консуматор на енергия от всички домакински уреди. Отварянето на вратата му струва средно на домакинство между 30 и 60 долара годишно. Спестената за една година енергия от по-ефикасното използване на хладилника, ще стигне за осветление на всички къщи в САЩ за четири месеца и половина.

10. Провери дали няма течове от кранове или от тоалетното казанче
До 76 литра вода на ден може да се изгуби от кран, който капе, а от тоалетното казанче цифрата може да стигне до 760 литра.

11. Проверявай редовно налягането на въздуха в гумите на автомобила си
Така пестиш гориво и намаляваш приноса си за отделяне на парникови газове в атмосферата, следователно помагаш на природата.

12. Използвай икономични душове 
Ако четиричленно семейство използва икономични душове, то може да спести 76 000 литра вода годишно.

13. Събирай разделно. Рециклирай
Един тон рециклирана хартия или картон спестява около 13 дървета, 2,5 барела нефт, 4 100 киловатчаса електроенергия, 4 куб.м. от обема на сметището, 31 780 литра вода. Спестената енергия от рециклирането на една пластмасова бутилка ще захрани компютър за 25 минути. Освен хартията и пластмасовите бутилки, общо около 80% от нашите отпадъци могат да се използват повторно.

14. Засади дърво
Дърветата са „белите дробове” на нашата планета. Половината гори, които в миналото са заемали 48% от сушата на Земята, вече ги няма. Само 1/5 от горите на Земята остават девствени и незасегнати от човешката дейност. Помогни на планетата да диша.

15. Изработи предмет от вече използвани пластмасови бутилки, лъжички, картон
Идват празници. Използвай въображението си. Направи подарък. Така не само ще дадеш своя принос за намаляване на количеството на изхвърлените отпадъци, но и ще спестиш пари. А и ще зарадваш хората, които обичаш, защото ще направиш нещо специално за тях. Виж идеите, които ти даваме в РЕЦИКЛИРАЙ. Дано те вдъхновим да дариш радост.

 Не е трудно, нали? Струва си да опиташ! Започни с тези малки стъпки и дай бъдеще на нашия общ дом – Земята!
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.