екология

Изобретения с мисъл за природата

Сподели

Двигател с бензин и вода

С мисъл за природата

Малайзийски учени разработиха принципно нов автомобилен двигател, който извлича полезна енергия от водата.

Предложената технология предвижда използване на много по-малко количество от традиционния бензин или дизелово гориво за сметка на въвеждане в цикъла на горене на кислород и водород, получавани от вода при използване на модерни нанотехнологии. "Молекулите на водата се разцепват на съставните им части - кислород и водород под високо налягане с използване на съвременни нанотехнологии, след което получените по този начин газове постъпват в горивната камера. По този начин се изразходва много по-малко от традиционното гориво, което е съвсем актуално в условията на растящи цени на бензина", сподели изобретателят Халим Мохамад Али.
По думите му патентованото изобретение вече е привлякло вниманието на представителите на редица чуждестранни автомобилни компании. Той обаче възнамерява да внедри тази новост най-напред на територията на Малайзия . Процесът на проучване на проблема е отнел на изследователя около 4 години. За изследванията, проведени изцяло в Малайзия и без участието на чуждестранни специалисти, са били похарчени около 3 млн. долара. Част от средствата са набрани от няколко института от САЩ  и Великобритания . "През тези години проведохме успешни изпитания на опитни образци от двигателя на повече от двеста автомобила местно производство", обяви изследователят.

Автомобилно гориво от слама

С мисъл за природата
Учените от селскостопанският университет на холандският град Вахенинген са изобретили способ за производство на автомобилно гориво от слама.Съгласно разработената технология, сламата се нагрява до висока температура и към нея се добавят специални фермeнти. В резултат на това се образува захар, която с помощта на бактерии се превръща в етанол, който се използва в качеството на гориво.
Примерно една трета част от обема на сламата се изгаря, за да се получи захарта от останалите две трети. Излишъкът от енергия в процеса се планира да се употреби за други цели. По оценка на холандските учени, преработката на 5 тона слама позволява да се обезпечи един автомобил с гориво за цяла година.

Нанотехнологии могат да бъдат използвани за пречистване на водата

С мисъл за природата

Австралийски учени установиха, че малки частици кварц, покрити с активен наноматериал, могат да бъдат използвани за премахване на токсични материали от водата, съобщи ЮПИ.

Питър Майевски и Чю Пин Чан от изследователския институт Иън Уорк към университета на Южна Австралия заявиха, че пречистване на водата, базирано върху нанотехнологиите, може да премахне химикали, бактерии, вируси и други опасни материали от водата много по-ефикасно в сравнение с конвенционалните методи.

При това пречистването на водата, базирано върху нанотехнологии, е евтино. Майевски и Чан увериха, че сега използваната технология за пречистване на водата често пъти е сложна, нуждае се от усъвършенствани уреди и скъпоструващ краен етап на дезинфекция.

Двамата учени са на мнение, че нанотехнологиите могат да осигурят просто решение на проблема. Майевски и Чан добавиха, че кварцовите частици лесно могат да бъдат покрити с тънък слой активен наноматериал. Активните частици били тествани, за да се установи дали могат да премахнат биологични молекули. Резултатите ясно показват, че опасните материали могат да бъдат премахнати чрез разбъркване на покритите с наноматериал частици в замърсената вода и филтриране, поясниха австралийските учени. Процесът на филтриране се извършва чрез електростатично привличане между патогените и повърхността на частиците. БТА

Къщи от боклук

С мисъл за природата
Боклукът може да стане строителният материал на бъдещето благодарение на изобретението Битублокс на британски инженер, съобщи "Лайв сайънс". Джон Форт от университета в Лийдс  създаде новия вид строителен материал изцяло от рециклирано стъкло, тиня и пепел.
Те се свързват с битум, а след това се компресират и отливат в блокчета. Блокчетата се закаляват на висока температура, при което битумът се втвърдява като бетон. Форт се надява, че изобретението му ще направи революция в строителството, като замени бетоновите блокчета.

За производството на Битублокс е необходима по-малко енергия, а материалът е 6 пъти по-здрав. Новият проект на изобретателя е за строителен материал на базата на растително масло. БТА


Енергия от морска вода

С мисъл за природата
Домовете и автомобилите скоро ще могат да се захранват с енергия от морска вода, благодарение на постижението на британски специалисти, пише в. "Сън".
Изследователите от компанията "Atmos Technologies" със седалище в Уорингтън са изобретили генератор за извличане на водорода от водата чрез слънчева светлина.

Извлеченият по този начин водород може да се използва вместо бензин. "Благодарение на нашата технология може да бъде осигурено възобновяемо и екологично гориво от безплатен източник на енергия", казва говорител на компанията. БТА


Батерия от хартия

С мисъл за природата
Американски учени от Политехническия институт "Ренселър" разработиха нова акумулаторна батерия, която може да работи с кръв или човешка пот, и прилича на обикновен лист черна хартия, предаде АФП.

Свойствата на хартиената батерия дават възможност за приложения в лаптоп компютри, мобилни телефони, цифрови камери, а така също в леки коли, самолети и кораби. Новата батерия е суперлека, изключително тънка и абсолютно гъвкава, обясняват изобретателите.

Тя използва нанотехнология и има композитен молекулярен строеж. Изградена е от 90% целулоза и 10% въглеродни нанотръбички. Те действат като електроди и провеждат тока. Изобретението може да работи при температури от минус 37,8 градуса до над 148,9 градуса по Целзий.

Като електролит батерията използва разтвор на йонизирана течност. Освен че може да се печата като хартия, батерията може да работи като обикновена литиева батерия и като суперкондензатор.

Прототип, който е толкова голям, че може да се държи между палеца и показалеца, произвежда 2,5 волта, което е достатъчно, за да се захранва малък вентилатор. За захранването на различни електронни устройства, мащабът на батерията може да се увеличи като се нареди един лист върху друг.

Учените са изпробвали конфигурация от 10 листа, но нищо не пречи да се използват и 500. Те могат да бъдат валцовани, огънати или оформени по най-различен начин. Батерията е екологично чиста, защото по начало хартията е биоразграждащ се материал и не съдържа никакво токсично химично вещество.

Тя може да се използва и като източник на електрически ток за устройства, имплантирани в човешкото тяло като пейсмейкъри и дефибрилатори. Подробности за изобретението са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.


Четка за зъби, захранваща се със слънчева енергия

С мисъл за природата
Японската компания Shiken разработи прототип на четка за зъби, която се захранва със слънчева енергия и прави излишно използването на паста, съобщи сайтът Попгаджет.
Във върха на четката Soladey-J3X, точно под найлоновите косъмчета, е разположена пръчица от титаниев диоксид.
Под въздействие на светлината, попаднала върху нея, се освобождават електрони, които реагират с естествената киселина в устата.
По този начин плаката се разрушава. В основата на четката е разположена слънчева батерия. За захранването на четката е необходима енергия колкото за обикновен калкулатор.
При лабораторни тестове Soladey-J3X е успяла напълно да унищожи два типа бактерии, отговорни за образуването на зъбна плака. БТА

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.